

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 8 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.75 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Turn-On Delay Time | 11.4 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 15.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | OR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74VHC |
Stock: 531
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08016
Ext.Price$0.08016
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08016 | $0.08016 |
| 10 | $0.07078 | $0.70780 |
| 50 | $0.06250 | $3.12500 |
| 100 | $0.05450 | $5.45000 |
| 500 | $0.04753 | $23.76500 |
| 1000 | $0.04501 | $45.01000 |
| 3000 | $0.04263 | $127.89000 |
| 5000 | $0.03989 | $199.45000 |
